Prywatne Wydawnictwo Naukowe "VEGA"
Wydawca Kwartalnika
"VADEMECUM MIŁOŚNIKA ASTRONOMII" 
WYDAWNICTWO ISTNIEJE OD 1991 ROKU
 

-- 25 lat Vademecum... --

M E N U

 25 lat „Vademecum Miłośnika Astronomii”
1991 - 2016
 

Vademecum Miłośnika Astronomii nr 1/91   Vademecum Miłośnika Astronomii nr 1/16
Numer 1/1991            Numer 1/2016

   Miło mi poinformować, że w maju 2016 r. nasz kwartalnik skończył 25 lat! Najstarsi Czytelnicy być może pamiętają, a jeśli nie, to warto przypomnieć, że pierwszy numer „Vademecum Miłośnika Astronomii” (lewa fot.) ukazał się w maju 1991 r. Dziś może trudno w to uwierzyć, ale ćwierć wieku temu nie było jeszcze Internetu i miłośnicy astronomii pozyskiwali wiedzę głównie z książek i czasopism. A trzeba wiedzieć, że w tamtym czasie rynek wydawnictw astronomicznych był dość ubogi. Istniał co prawda miesięcznik „Urania” oraz kwartalnik „Postępy Astronomii” (które później połączyły się w jedno pismo), lecz były one trudno dostępne i nie zaspokajały potrzeb wszystkich miłośników nocnego nieba. Zrodził się wówczas w mojej głowie pomysł, aby stworzyć jeszcze jedno czasopismo, które byłoby przeznaczone dla miłośników astronomii i po części także przez nich współredagowane. Na potrzeby wydawania „Vademecum...” stworzyłem Prywatne Wydawnictwo Naukowe „Vega”, które po dziś dzień jest wydawcą tego tytułu oraz innych publikacji astronomicznych.
   W pierwotnych planach czasopismo miało być dwumiesięcznikiem i pierwsze 4 numery ukazały się w tejże postaci. Jednak od samego początku występowały liczne problemy (głównie z dystrybucją), których wynikiem były coraz większe opóźnienia kolejnych zeszytów. Aby je zniwelować, od 1992 r. czasopismo zostało przemianowane na kwartalnik, który dopiero dwa lata później zaczął się ukazywać z należytą regularnością.
   Już od pierwszego numeru czasopismo zostało bardzo życzliwie przyjęte przez Czytelników, chociaż ukazywało się w wersji czarno-białej. Kolorowe zdjęcia (tylko na okładce) pojawiły się w roku 1994. Przez pierwsze lata można było nabyć ten kwartalnik głównie drogą indywidualnej prenumeraty i w nielicznych księgarniach na terenach największych miast. Dopiero pod koniec 2000 roku udało się poszerzyć zakres dystrybucji o salony EMPiK, dzięki którym dostęp do czasopisma stał się łatwiejszy. Czytelników z czasem przybywało i coraz chętniej uczestniczyli oni we współredagowaniu kwartalnika, przysyłając swoje zdjęcia i artykuły. Przez ponad 20 lat czasopismo to było ważnym elementem miłośniczego ruchu astronomicznego w Polsce i mało kto nie wiedział o jego istnieniu. Od 2015 roku zaczęło się ono ukazywać w pełnokolorowej szacie graficznej.
   Świat jednak nie stoi w miejscu i postęp technologiczny czyni znaczące zmiany w naszym życiu. Burzliwy rozwój mediów elektronicznych, w tym mobilnego Internetu, stwarza ogromną konkurencję dla wydawnictw drukowanych i powoli wypiera je z rynku w każdej dziedzinie. Efektem tych działań był dotkliwy kryzys, który w ostatnich latach trapił nasze czasopismo. Niewiele brakowało, aby z końcem 2014 r. odeszło ono z rynku. Na szczęście tak się nie stało i mam nadzieję, że nasz kwartalnik będzie nadal służył tym, dla których jest cennym źródłem informacji o zjawiskach na niebie.
   „Vademecum...” jest pierwszym pismem astronomicznym, wydawanym bez żadnego wsparcia z zewnątrz. To, że przetrwało tak długo, zawdzięcza głównie swoim prenumeratorom, którzy dostarczali większość środków finansowych, niezbędnych do utrzymania czasopisma. Dlatego prenumeratorzy, w ramach wdzięczności, mogli zawsze korzystać z pewnych przywilejów, jak chociażby ulgi cenowe przy zakupie towarów z naszej oferty.
   Zachęcam do prenumeraty "Vademecum Miłośnika Astronomii", która na cały bieżący rok (4 numery) kosztuje 31,60 zł.
 
   Wszelkie wpłaty można przekazywać na nasze konto bankowe PKO BP 50 1020 5558 1111 1873 3490 0073, PWN Vega, ul. Lotnicza 4a, Ozorków.

    Na początku lipca ub. roku otrzymałem pocztą miły list od Gorzowskiej Grupy Miłośników Astronomii GAMMA, zawierający duże zdjęcie z podziękowaniami za 25 lat mojej pracy nad "Vademecum Miłośnika Astronomii". Post o tej samej treści został też opublikowany na Facebooku i poniżej go udostępniam. Serdecznie dziękuję Wszystkim, którzy docenili mój wieloletni trud w popularyzacji astronomii.

Redaktor naczelny
Mirosław Brzozowski

*   *   *


Polecamy nasze periodyki:
 "Vademecum ..."
          "Efemerydy Astronomiczne"
    Najnowszy VADEMECUM MIŁOŚNIKA ASTRONOMII
         EFEMERYDY ASTRONOMICZNE

 

 ZOBACZ WIELKĄ PROMOCJĘ DLA PRENUMERATORÓW 
 czyli:  jak nabyć numery archiwalne po 1,00 zł/szt. -> więcej... 

 

Copyright 1999 - 2019 by PWN "VEGA". Wszystkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie i publikowanie jakichkolwiek elementów tej strony, bez zgody autorów jest zabronione!