Prywatne Wydawnictwo Naukowe "VEGA"
Wydawca Kwartalnika
"VADEMECUM MIŁOŚNIKA ASTRONOMII" 
WYDAWNICTWO ISTNIEJE OD 1991 ROKU
 

--- Ciekawe zjawiska ---

M E N U

 NAJCIEKAWSZE ZJAWISKA ASTRONOMICZNE
W 2021 ROKU

10 czerwca: częściowe zaćmienie Słońca

Zaćmienie Słońca 10 czerwca 2021

Momenty poszczególnych faz zaćmienia obliczone dla Warszawy:

godz. 11:55 - początek zaćmienia częściowego
 godz. 12:54 - maksymalna faza zaćmienia: 20%
godz. 13:54 - koniec zaćmienia częściowego     

   Od 6 lat nie oglądaliśmy w Polsce zaćmienia Słońca, więc tym bardziej warto zobaczyć to, które wydarzy się w najbliższe czwartkowe południe 10 czerwca. Niestety, faza zaćmienia nie będzie w tym roku imponująca. U nas Księżyc zakryje maksymalnie około 26% średnicy tarczy słonecznej, czyli mniej więcej 1/4, i to tylko w północnych rejonach kraju. Natomiast na południowym wschodzie Polski faza zaćmienia będzie o połowę mniejsza. Na rysunku jest widoczna maksymalna faza w Warszawie. Warto pamiętać, że momenty początku i końca zaćmienia oraz jego maksymalnej fazy będą uzależnione od współrzędnych geograficznych miejsca obserwacji. Dane te dla wybranych miejscowości w Polsce zawiera załączona tabela. Najdłużej i z największą fazą zjawisko będzie widoczne na północy kraju. Warto w tym czasie popatrzeć na Słońce, ale koniecznie przez ciemne szkiełka, np. od masek spawalniczych. Można je też bezpiecznie oglądać w projekcji na ekran, który należy ustawić w odległości co najmniej 20 - 30 cm za za okularem lunety lub teleskopu.

   Polecamy wydawane przez nas "EFEMERYDY ASTRONOMICZNE - ROK 2021", które są u nas dostępne w cenie 5,20 zł + koszty wysyłki i zawierają informacje o najciekawszych zjawiskach w całym 2021 roku. Broszurka jest też dostępna w salonach EMPiK.
   Niezbędna przy planowaniu obserwacji jest też OBROTOWA MAPA NIEBA, która pozwala określić wygląd nieba dla dowolnej godziny każdego dnia roku. Posiadamy ją w dwóch wersjach: kartonowej i plastikowej:

MAPA NIEBA OBROTOWA MAPA NIEBA
 

Copyright 1999 - 2019 by PWN "VEGA". Wszystkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie i publikowanie jakichkolwiek elementów tej strony, bez zgody autorów jest zabronione!