Prywatne Wydawnictwo Naukowe "VEGA"
Wydawca Kwartalnika
"VADEMECUM MIŁOŚNIKA ASTRONOMII" 
WYDAWNICTWO ISTNIEJE OD 1991 ROKU
 

--- Ciekawe zjawiska ---

M E N U

 NAJCIEKAWSZE ZJAWISKA ASTRONOMICZNE
W 2019 ROKU

11 LISTOPADA - TRANZYT MERKUREGO NA TLE SŁOŃCA

Tranzyt Merkurego 11 listopada

   W poniedziałek 11 listopada, jeśli tylko dopisze pogoda, będzie można zobaczyć kilkugodzinne przejście (tzw. tranzyt) planety Merkury na tle tarczy słonecznej.
   Tegoroczny tranzyt Merkurego rozpocznie się o godzinie 13.35, kiedy to tarcza planety zetknie się z lewą krawędzią Słońca i zacznie tworzyć w niej maleńkie czarne wgłębienie, które z czasem będzie się przesuwać coraz bardziej w prawo. O godz. 13.37 ujrzymy już całą tarczę Merkurego tuż przy wewnętrznej krawędzi Słońca. Od tej chwili rozpocznie się ponad 5-godzinna wędrówka planety po tarczy słonecznej, lecz w Polsce zobaczymy tylko niespełna połowę zjawiska. Wprawdzie tranzyt potrwa do godziny 19.04, ale tego dnia w naszym kraju Słońce (a z nim Merkury) zajdzie za horyzont tuż przed godziną 16, kończąc tym samym możliwość jego dalszej obserwacji.
   Czas widoczności zjawiska będzie zależny od położenia obserwatora. Najdłużej, bo aż 2 godziny 40 minut, będą podziwiać zjawisko mieszkańcy południowo- -zachodnich miejscowości (np. w okolicach Jeleniej Góry), gdzie Słońce i Merkury zajdą najpóźniej. Natomiast na przeciwległym krańcu Polski (tj. w okolicach Suwałk) czas obserwacji będzie najkrótszy i wyniesie tylko około 2 godzin. Obserwatorzy w centrum kraju będą mogli się cieszyć widokiem tranzytu przez około 2 godziny i 20 minut. Warto pamiętać, że obraz Merkurego na załączonym rysunku został mocno powiększony, bo w rzeczywistej skali byłby on tu prawie niewidoczny.
   Aby móc zobaczyć planetę w postaci czarnej kropki, trzeba będzie użyć co najmniej lornetki lub teleskopu. Ale pamiętajmy, pod żadnym pozorem nie wolno patrzeć w kierunku Słońca przez sprzęt optyczny, jeśli wcześniej nie zasłonimy jego obiektywu dostatecznie ciemnym filtrem optycznym, gdyż grozi to utratą wzroku.
   Warto spróbować zobaczyć tegoroczny tranzyt, gdyż na kolejny przyjdzie nam poczekać 13 lat (do 13 listopada 2032 r.).

   Więcej informacji o ciekawych zjawiskach (wraz z ich kolorowymi rysunkami) można pozyskać, czytając kolejne numery naszego kwartalnika "Vademecum... ". Zachęcamy do opłacenia prenumeraty (8,90 zł) na numer 1-2/2019 (aktualnie najnowszy) lub 26,70 zł na 3 zeszyty do końca 2019 roku, a bieżące numery będą Państwo otrzymywać bezpośrednio do domu za pośrednictwem Poczty Polskiej. Kwartalnik można też zakupić w salonach EMPiK na terenie całego kraju. Numer 1/2019, który znajduje się w sprzedaży, zawiera m.in. przegląd najciekawszych zjawisk od sierpnia do połowy listopada 2019. Numer ten można kupić wysyłkowo, dokonując zamówień e-mailem: pwnvega@wp.pl, płacąc po jego otrzymaniu lub dokonać przedpłaty na nasze konto: PKO BP, numer rachunku 50 1020 5558 1111 1873 3490 0073, PWN "Vega", ul. Lotnicza 4a, Ozorków. Więcej informacji o zawartości najnowszego numeru oraz numerów archiwalnych mogą Państwo znaleźć na naszej witrynie w działach: Najnowszy numer 1/19 oraz Archiwalne Vademecum.
   Polecamy też wydawane przez nas "EFEMERYDY ASTRONOMICZNE - ROK 2019", które są u nas dostępne w cenie 5,90 zł (razem z wysyłką), i zawierają informacje o najciekawszych zjawiskach w całym 2019 roku. Broszurka jest też dostępna w salonach EMPiK. Więcej informacji o jej zawartości znajdziesz tutaj...
   Niezbędna przy planowaniu obserwacji jest też OBROTOWA MAPA NIEBA, która pozwala określić wygląd nieba dla dowolnej godziny każdego dnia roku. Posiadamy ją w dwóch wersjach: kartonowej i plastikowej:

MAPA NIEBA OBROTOWA MAPA NIEBA
 

Copyright 1999 - 2019 by PWN "VEGA". Wszystkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie i publikowanie jakichkolwiek elementów tej strony, bez zgody autorów jest zabronione!